Jaskra normalnego ciśnienia, nazywana także jaskrą niskiego ciśnienia, to rodzaj jaskry z otwartym kątem przesączania, w przebiegu której pomimo prawidłowego ciśnienia w oku rozwija się jaskra.
W przypadku jaskry wąskiego kąta usunięcie soczewki z oka odblokowuje kąt przesączania i ciśnienie w oku spada. Nie jest konieczne dalsze leczenie. Inne przypadki jaskry należy rozpatrywać indywidualnie.
Pierwszy zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej SLT wykonano na początku XXI wieku w Stanach Zjednoczonych. Mimo iż metoda ta była z początku traktowana z pewną dozą sceptycyzmu, w ciągu kilkunastu lat jej stosowania uznano ją za całkowicie bezpieczną, nie dającą uchwytnych skutków ubocznych.
Instytut Oka jest najnowocześniej wyposażonym prywatnym ośrodkiem diagnostyki jaskry w kraju. Posiada między innymi najnowocześniejszy aktualnie na świecie tomograf OCT – Spectralis do diagnostyki i oceny progresji jaskry i chorób siatkówki oraz jedyny w Polsce tomograf AS-OCT Casia2, uznawany za najprecyzyjniejszy aparat do badania kąta przesączania w jaskrze.
Usunięcie tej tkanki tworzy nowy otwór odpływowy dla cieczy wodnistej, umożliwiając jej swobodny odpływ z gałki ocznej.
Istotna będzie także zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Nie zapobiegnie rozwojowi jaskry, ale jest kluczem do utrzymania właściwego widzenia.
Inne Lekarze współpracujący z Okulistyką Akademicką zajmują się leczeniem także innych chorób okulistycznych, które nie zostały opisane w powyższych sekcjach.
Ważne: Objawami jaskry zamkniętego kąta przesączenia są często gwałtowny ból gałek ocznych, utrata ostrości widzenia, nudności, ból głowy i światłowstręt oraz zaczerwienione oko.
Irydektomia laserowa: przy pomocy bardzo leczenie jaskry warszawa precyzyjnego lasera robi się minimalny otwór w tęczówce. Ten otworek usprawnia wymianę cieczy między przednią i tylną komorą gałki ocznej.
Leczenie jaskry wtórnej uzależnione jest od jej przyczyny, a rodzaj zabiegu zawsze musi być dobrany do konkretnego przypadku medycznego.
Operacja jest bardzo skuteczna, niestety obciążona ryzykiem powikłań, między innymi może pojawić się po niej zaćma – dlatego często zaćmę operuje się wraz z jaskrą.
Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy jednak pamiętać, że do rozwoju jaskry może dojść także u osób z prawidłowym ciśnieniem w oku.
Powikłania po operacji jaskry mogą być różne w zależności od jej typu oraz doświadczenia chirurga wykonującego zabieg. Zawsze należy dostosować procedurę do potrzeb danego pacjenta i rozważyć korzyści wynikające z zabiegu wobec jego potencjalnych zagrożeń.
Przed procedurą lekarz mierzy pacjentowi ciśnienie wewnątrzgałkowe, znieczula powierzchnię oka kroplami, a następnie zakłada na oko specjalną soczewkę nagałkową, powiększającą laserowany obszar.